Franczyza - co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji biznesowej

Swoja własna działalność gospodarcza to w praktyce ostatni poziom wtajemniczenia oraz praktyki działalności, zasadniczo scalonej z czymś co uwielbiamy wykonywać. Kontrolowanie swojej firmy tworzy masę nadziei , ale i ryzyk. Dość sporo jednostek latami zastanawia się nad podjęciem stanowiska o założeniu własnego przedsiębiorstwa - te postanowienia masowo odkładane są w bliżej nieokreślony czas.

Dowiedz się więcej

Co trzeba mieć w świadomości przed uruchomieniem spółkę akcyjną?

Osobista firma jest skomplikowanym mechanizmem i pojawia się sporo kwestii, które powinieneś/powinnaś wiedzieć. Potrzeba zarezerwować dużo godzin a także mocy na kalkulacje oraz pozliczanie, przed rozpoczęciem przygody z prywatną jednoosobową działalnością/spółką. Na samym starcie prowadzenia działalności operacyjnej możesz nie dysponować chwili przerwy na zdobywanie nowej wiedzy. Profesjonalne dopięcie na ostatni guzik działalności zawodowej to zalążek "złotego interesu". Koniecznie warto zerknąć okiem na publikację pod nazwą "Pomysł na biznes. Własny StartUp czy sprawdzona franczyza?", którą uważa się za lekturę obowiązkową skierowaną do ludzi mających w planach otwarcie spółkę akcyjną.

Jak otworzyć spółkę akcyjną? Od czego ruszyć? Jakie będą pierwsze kroki.

Na samym początku rozpocznij od wyszukania celu na biznes/startup. Dostrój go do Twoich kompetencji oraz co najważniejsze indywidualnych funduszy pieniężnych, czasowych i zasobów ludzkich. Następnie w kolejności zweryfikuj go zanim rozpoczniesz działalność gospodarczą. Poszukaj ludzi z pasujących do grupy docelowej a następnie "zhandluj" im rzecz, a przy okazji swój biznesplan. Zanim zainwestujesz środki pieniężne powinieneś/powinnaś być w 100 procentach przekonanym, że Twój pomysł jest potrzebny na rynku. Rejestracja firmy a następnie wysłanie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to najłatwiejsze działanie.

Jak wpaść na pomysł na biznes za 50 tysięcy?

Ogromna liczba początkujących biznesmenów poszukuje dochodowego projektu na spółkę. Początkujący biznesmeni rozmyślają, czy uruchomić spółkę akcyjną od zera, w podejściu "step by step", czy spróbować z przygotowanej koncepcji/schematu i rozpocząć spółkę akcyjną pod rozreklamowaną nazwą. Chyba każda forma korelacji posiada swoje minusy i plusy. Jeśli chciałbyś zainicjować własny projekt do zrealizowania to nie szukaj niesztampowej idei, która to wybawi wszechświat. Porozglądaj się za inspiracją blisko siebie, czyli tych znajdujących sięw zasięgu Twojej dłoni i zainteresowań. Natchnienie do wynalezienia Twoich idei powinieneś szukać na stronce WlasnyBiznes.pl, artykule "Pomysły na biznes. Baza inspiracji i pomysłów". Oczywiście łatwiej jest mieć sprawdzonego biznespartnera, niż prowadzić biznes samemu. Dla tegoż, dobrze poznać z biznesami franchisingu.

Czym jest franchising

Franchising jest dojrzałym pomysłem na DG. Franczyza przeważnie to wytrzymałe stosunki firmowe, opisane na oparciu zapisu zobowiązującego franczyzodawcę i franczyzobiorcę, z którego rezultatem jest m. in powinność przestrzegania standardów związanych z zarządzaniem jednostki partnerskiej. Słowo "franczyza" jest niekiedy używane na przemian z słowem franszyza, który jest łączony z branżą ubezpieczeniową.

Jakie są plusy i minusy franchisingu?

Podejmując decyzję o współpracy na przykład Kreatywne Maluchy, zyskasz parasolkę ochronną, wyrobioną firmę, pomoc partnera franchisingu, a także wypróbowane know-how, należy pamiętać, że Ty jako franczyzobiorca przyjmujesz się do wachlarza odstępstw, pewnych "danin" franczyzowych a także podporządkowujesz się obostrzeniom ustalonym przez właściciela systemu franczyzowego. Bez względu, czy mowa o franczyzie Kreatywne Maluchy, czy też innej sławnej spółki, należy przejrzeć franczyzodawcę i zadać mu istotne pytania. Aby dowiedzieć się więcej o tym jak najlepiej zrewalidować franczyzę oraz jakie akcenty musi dysponować interesująca forma współpracy można dowiedzieć się w już wspominanej publikacji pod tytułem: "Pomysł na biznes. Własny StartUp czy sprawdzona franczyza?".

Którego franczyzodawcę wyłonić na swoją firmę?

Czy system franczyzowy to odpowiedni wymysł dla osoby wykształconej? Teraz na na rodzimym rynku korporacji franczyzowych jest ogromnie dużo różnych przedsiębiorstw. Owa niejednolitość jest przeogromna. W ofercie mamy do przestudiowania systemy franczyzowe z niniejszych materii jak przytulanie, lub franczyza Bystrzak Akademia Twórczego Rozwoju, czy także franczyza Mr Hamburger Zauważ, że są to całkowicie niejednakowe kategorie działalności. W jaki przedstawionych systemów franchisingowych zainwestować oraz, która przyniesie najlepsze zaowocuje najlepszymi rezultatami? Spora część rozpoczynających przedsiębiorców stawia sobie to pytanie na początku historia z własną firmą.

Który biznes przyniesie profit w obecnym roku?

Bycie biznesmenem okazało się modne, ale przedsiębiorczość to nie trendy jakie się zmniejszą. Czas, w jakim otwieramy spółkę akcyjną nie jest istotny. Kluczem do profitu jest zgłębianie rozgryzanie konkretnych potrzebkonsumentów. Niemniej, potencjalni właściciele przedsiębiorstw poszukują sieci Internet nagłówków z zaczynających się od: "franczyza 2018" czy "pomysł na biznes 2018".

Posiadam 40 tysięcy. Czy to jest wystarczająca na otwarcie DG w Bytom?

Położenie siedziby i kwota inwestycji to podstawowe oczekiwania którestawiają franczyzodawcy. Należy mieć świadomość, że franczyza do 40 tysięcy, bądź za równe 40 tysięcy, to ciągle ryzyko straty zakładanego kapitału. Działalność uruchomiona w Bytomiu zamienia się na potencjał wzrostu. Niezależnie, należy pamiętać, że miejsce działalności wpływa na powodzenia biznesowe, i na czynsz za najem siedziby. Należność z czynszu będzie różnić się - zbiegając się z tym, czy myślimy nad rozpoczynaniem franczyzy w województwie jak mazowieckie albo w jakiejś innej interesującej lokalizacji. Tak swoją drogą. Warto zauważyć, iż dobór miejscowości koniecznie powinno się obgadać z franczyzodawcą. Z uwagi na fakt iż wszystkie firmy posiadają swojąfilozofię rozwoju oraz posiada wytyczne odnośnie stanu liczbowego osób mieszkających w danym mieście. Niestety to, że nam się wydają ciekawe Bytom nie stanowi tego, że nasz przyszły wspólnik da aprobatę na uruchomienie franczyzy w tym mieście.

Na który rodzaj prowadzenia firmy wybrać? Czy spółka cywilna będzie odpowiednia?

Pomijając pomysły - gdyż takich zapewne jest kilka, opracowaniu biznesplanu powinniśmy wskazać formę prowadzenia działalności. Wśród dostępnych form wymieniamy przykładowo: jednoosobową działalność gospodarcza (samozatrudnienie), spółkę cywilną, spółkę jawną, spółkę komandytową czy choćby spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Najrozsądniej sprawdzić z księgowym, czy dla przykładu spółka cywilna będzie praktycznym wyborem na planowaną działalność/spółkę? Nie ma żadnych wątpliwości, iż najłatwiejsza forma to jednoosobowa firma czyli tzw. samozatrudnienie. Wybierając taki sposób wystarczy napisać wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Co należy do najczęściej popełnianych przez świeżych szefów?

Nowi biznesmeni tworzą wiele kosztownych pomyłek które są związane z założeniem spółki akcyjnej. Zasadniczymi "bykami" jest niedokładność podczas właściwego przygotowania, kiepski plan na działanie, niesprawdzenie scenariusza biznesowego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, przepalanie budżetu przeznaczonego na działania reklamowe. A oprócz tego zakup produktów nieprzydatnych do firmy, zły lub brak planu funkcjonowania, wadliwa rekrutacja, oraz przyjmowanie nieodpowiednich zatrudnionych osób.

Przygotuj się!

Jak widać, wdrożenie własnej firmy nie jest prostą kwestią, prócz tego sam plan na działanie jest tylko wierzchołkiem góry lodowej całego trybu tworzenia firmy od niczego . Trudno zaprojektować łatwy sposób na zgarnianie dużych kasy i szybki zwrot z inwestycji. Wszystko jedno, czy dokonujemy wyboru tego, by uruchomić spółkę akcyjną pod skrzydłami Kreatywne Maluchy, czy własną marką, we wszystkich przypadkach. powinno się wciągnąć się maxymalnie w akcelerację DG.

Dowiedz się więcej